Telewizja naziemna DVB-T w Polsce

DVB-T MUX-8

Multipleks ósmy (MUX-8) to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, która została uruchomiona w Polsce. Nowy multipleks będzie zawierał 7 programów standardowej rozdzielczości (trzy programy Telewizji Polskiej i cztery programy nadawców komercyjnych) albo 6 programów, w tym jeden wysokiej rozdzielczości (jeden program SD i jeden HD Telewizji Polskiej oraz cztery programy SD nadawców komercyjnych). MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF (kanały 5-12, 174-230MHz), podobnie jak multipleksy radia cyfrowego DAB+. Dla wielu osób może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych.

 

Harmonogram wdrażania MUX-8

Wdrożenie sieci MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej będzie następowało etapami.

 

ETAP 1

Uruchomienie emisji przewidzianych w pierwszym etapie nastąpiło 1 sierpnia 2016 roku. Uruchomione zostały emisje z obiektów:

Typ obiektu

Nazwa obiektu

Częstotliwość (MHz)

Kanał

Polaryzacja

ERP max (kW)

RTCN

Gdańsk / Chwaszczyno

184.5

6

pionowa

20

RTCN

Katowice / Kosztowy

184.5

6

pozioma

20

RTCN

Kraków / Chorągwica

191.5

7

pionowa

10

RTCN

Łódź / Zygry

205.5

9

pozioma

25

RTCN

Rzeszów / Sucha Góra

184.5

6

pionowa

18

RTCN

Warszawa / PKiN

191.5

7

pozioma

2

RTCN

Wrocław / Ślęża

184.5

6

pionowa

16

 

Orientacyjny zasięg emisji pierwszego etapu wdrażania MUX-8 przedstawia poniższa mapa:

 

ETAP 2

Planowane uruchomienie emisji przed końcem 2016 roku.

 

ETAP 3

Planowane uruchomienie w połowie 2017 roku

 

 

Jak odbierać MUX-8?

W przypadku, gdy obecna instalacja antenowa nie umożliwia odbioru zakresu VHF konieczna będzie rozbudowa o nową antenę VHF i sumowanie sygnału ze wszystkich anten. Przed zakupem nowej anteny warto jednak sprawdzić obecną instalację antenową, poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie skorygować kierunek ustawienia anteny, gdyż w niedużych odległościach od nadajnika, gdzie sygnał jest najsilniejszy może się okazać, że uzyskamy satysfakcjonujący odbiór bez dodawania nowej anteny.

W wielu regionach MUX-8 nadawany będzie w polaryzacji pionowej, dlatego przed wyborem i instalacją anteny należy zwrócić uwagę na polaryzację sygnału, który zamierzamy odbierać. Nie ma anten uniwersalnych. Antenę dobieramy do konkretnej lokalizacji i parametrów sygnału, który planujemy odbierać. W przypadku MUX-8 ważna jest także polaryzacja sygnału.

 

Informacje pochodzę ze strony: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/mux-8/

 

Jako rozwiązanie proponujemy Państwu ANTENĘ DVB-T OPTICUM AX1000+ LTE Combo VHF + UHF, która jest dedykowana dla odbioru najnowszych kanałów z MUXA8.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl